top of page

Як приучити дитину до режиму?

Оновлено: 25 бер. 2019 р.


Раціональний режим дня – це розумний розподіл в часі різних видів діяльності і відпочинку.

Раціональний режим дня школяра – це такий розпорядок всього життя дитини, який забезпечує високу працездатність, сприяє збереженню та зміцненню здоров’я.

Встановлений виражений зв’язок між здоров’ям і режимом їх дня. Серед школярів, які недосипають, питома вага здорових менше ніж серед дітей з нормальною тривалістю сну.

Школярі, які протягом дня перебувають на свіжому повітрі одну годину і менше, частіше хворіють аномаліями рефракції очей, ревматизмом і порушенням обміну речовин, ніж їх однолітки, тривалість перебування яких на свіжому повітрі відповідає гігієнічним вимогам.

Режим дня, який повторюється з дня на день, автоматизує життєві процеси і тим самим полегшує і прискорює їх, має суттєве значення для нервової системи і діяльності організму в цілому.

При відсутності строго встановленого часу для підготовки домашніх завдань, учні значно довше втягуються в роботу і якість виконання гірша.

Неправильне чергування різних видів діяльності, скорочення тривалості нічного сну і часу відпочинку, у першу чергу на відкритому повітрі, приводить до швидкого виснаження нервової системи, в результаті чого працездатність школяра знижена, з часом можуть виникнути різні захворювання, що впливає на причину неуспішності.

Під час уроків приходиться спостерігати, яких великих зусиль необхідно прикласти деяким школярам, щоб сконцентрувати увагу на поясненні нового навчального матеріалу і навіть відповідях інших школярів. Здається, що дитина захворіла, до того ж у неї спостерігається бажання спати. Посилаєш її до лікаря, а той ніяких відхилень в стані здоров’я такого школяра не знаходить. Але виявляється, що школяр не додержується режиму дня, у нього немає певних годин для виконання уроків, не вистачає часу для прогулянок, спати він лягає пізно, годині одинадцятій-дванадцятій, замість половини десятої, як йому належить згідно віку. Такі повсякденні порушення в режимі дня і створили несприятливий вплив на організм. При цьому дитина не потребує ніякого спеціального лікування: добрий відпочинок, виконання встановленого розпорядку дня приведе до того, що зникнуть головні болі, в’ялість, постійне відчуття втоми, вона знову стала уважною, спокійною і успішність її підвищилась.


Розвиток дітей молодшого шкільного віку йде інтенсивно, але при цьому досить рівномірно. Тому для розвитку молодшого школяра необхідно забезпечити повноцінне і збалансоване харчування - як у кількісному, так і в якісному відношенні. Не менш важливо закріпити у дітей цього віку основні гігієнічні навички, привчити їх до порядності.

Дитина повинна самостійно вмиватися перед сном, регулярно чистити зуби, завжди мити руки, повертаючись додому з вулиці, а також перед їдою. Дитина повинна носити зручне нижню білизну і одяг, а також взуття, не деформуючу стопу.

З самого початку постарайтеся навчити дитину самостійно правильно розподіляти свій час : для виконання заданих на будинок уроків, чергувати різні види занять з різних шкільних дисциплін, не забувати робити перерви між заняттями тривалістю 10 - 15 хвилин для того, щоб зняти напругу і дати відпочинок очам. При уважною і активній роботі на шкільних уроках школярам молодших класів для приготування домашнього завдання цілком достатньо однієї години. З початком навчання постарайтеся організувати школяру зручний куточок для занять: стіл і стілець, полиці для книг, якісне штучне освітлення. Неправильно організоване освітлення і неправильно підібрана висота столу і, відповідно, стільця дуже часто призводять до порушення зору та постави. Тож нехтувати цим не варто. І спочатку необхідно буде стежити за тим як сидить дитина під час занять.

Режим дня молодшого школяра надзвичайно важливий. Його недотримання, зокрема, вимагатиме більше часу на приготування заданих домашніх завдань. При підготовці до уроків можна значно заощадити час, якщо почати підготовку завдань з більш легкого предмета, і лише потім, через півгодини перейти до більш важким. При такому графіку підготовка заняття буде полегшена, оскільки доведеться на підвищену працездатність. Якщо заняття тривають тривалий час, то через годину зазвичай настає спад працездатності дитини, для відновлення працездатності потрібні паузи, наприклад ті ж фізкультхвилинки. Такі паузи організуються і на шкільних заняттях, тому діти вміють виконувати їх самостійно. На кінець виконання домашніх завдань краще всього залишати завдання по улюбленому шкільного предмету, оскільки інтерес до нього допоможе успішно впоратися із завданням, незважаючи на певне стомлення. Після занять відновленню працездатності найкраще сприятиме зміна діяльності: відмінно для цієї ролі підійдуть прогулянки на свіжому повітрі, робота по дому, рухливі ігри.

Вкрай важливе значення для розумової працездатності молодшого школяра має режим його живлення і режим пасивного відпочинку - сну.Наприклад, заняття, що проводяться відразу після обіду, так само, як на голодний шлунок, дуже малопродуктивні. А ось помірна рухова активність після прийому їжі або сну, навпаки, забезпечує надалі хорошу розумову працездатність. Для відновлення роботи серцево-судинної, нервової, дихальної та м'язової систем організму молодшого школяра йому потрібно правильно організований нічний сон тривалістю 9-10 годин. Якщо ваша дитина швидко засинає, спить спокійно і глибоко, легко прокидається вранці, то це свідчить про правильно підібраному режимі дня. Неспокійний сон однозначно позначиться на поведінці школяра протягом наступного дня, проявляючись проявом млявості, дратівливості і зниженням працездатності.

Молодшим школярам потрібно якомога більше часу бувати на свіжому повітрі . Прагніть організовувати вашій дитині прогулянки, активні ігри на повітрі не менше трьох годин щоденно. Добре, якщо половина від цього часу буде падати на перерву між шкільними заняттями і виконанням заданої домашньої роботи. У той же час не рекомендується і надто підвищена рухова активність. Не варто зловживати активними іграми: катання на ковзанах або на лижах не повинно тривати більше двох годин, гра в футбол більше години.

День школяр повинен звикнути починати з ранкової гімнастики, комплекс вправ для якої підбирається з урахуванням його здоров'я. Її тривалість зазвичай не перевищує 10 хвилин, зміст - п'ять-сім вправ. Гімнастика допомагає дитині остаточно прокинутися, і вона легше включається подальший навчальний процес. Під час шкільних занять передбачені короткі фізкультхвилинки, спеціальна гімнастика для очей.

Режим школяра, який переніс захворювання , повинен сприяти його поступовому входженню в навчальний процес. У цьому віці діти ще тиждень після одужання мають знижену працездатність, і додаткові заняття приведуть до перевтоми або навіть новому захворюванню. Набагато важливіше в цей час буде інтенсивне відновлення сил, а от потім акцент можна зробити на додаткових заняттях щодо надолуження упущеного. Під час навчального процесу прагніть враховувати індивідуальні особливості вашої дитини. Знаючи, що він легко засвоює теоретичний матеріал, але недбало підходить до виконання письмових робіт, намагайтеся контролювати саме останню частину завдання, не вміє зв'язно переказувати текст - просите його частіше читати вам вголос.

Ще потрібно навчитися рівномірно розподіляти виконання домашніх завдань на тиждень. Наприклад, у дні, коли є уроки фізкультури, письмових завдань, буде менше, так що школяр цілком міг би виконати завдання на кілька днів вперед. Творчий підхід дитини до виконання домашніх завдань потрібно вітати, формувати в школярі позитивне ставлення до навчального процесу. Пам'ятайте: закладене в цьому віці ставлення до навчання дитина пронесе через все шкільні роки, зараз простіше всього скорегувати деякі відхилення, на які буде складно вплинути надалі.

Вільні години слід надавати після приготування домашніх завдань. Разом з тим, повинна регламентуватися діяльність пов’язана зі значним напруженням зорових функцій, така як перегляд телевізійних передач, робота на електронних комп’ютерах. Рекомендована тривалість перегляду телевізійних передач: для молодших школярів - до 1 години, для школярів середнього віку- 1,5 години, для старшокласників – 2 години і не частіше, ніж 2-3 рази в тиждень.

Основні компоненти режиму дня молодших школярів

  1. Найсприятливіший час підйому дитини після нічного сну — 7:00-7:30 год ранку. Загальна тривалість нічного сну першоклас­ника — 10-10,5 год.

  2. Гігієнічні процедури, ранкова гімнастика (7:30-7:45). Ранкова гімнастика дає змогу організму остаточно прокинутися, вона по­ліпшує кровопостачання головного мозку, зміцнює нервову си­стему, створює бадьорий, гарний настрій. Після зарядки бажано прийняти душ.

  3. Сніданок (7:45-8:00). Для правильного розвитку організму та збе­реження високої працездатності дітям необхідно дотримувати ре­жим харчування. Зміни інтервалів між їжею часто спричиняють порушення апетиту в дітей. Приймання їжі без апетиту викликає розлад роботи органів травлення, як наслідок — розвиваються хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту.

  4. Дорога до школи (8:00-8:30). Дуже корисно перед початком занять прогулятися протягом 20-30 хв, адже це підвищує розумову пра­цездатність і забезпечує краще засвоєння навчального матеріалу.

  5. Перебування у школі (8:30-12:30).

  6. Передобіднє перебування на повітрі (прогулянка, ігри, розваги) (12:30-13:00). Воно відновлює організм після занять, сприяє за­гартовуванню організму та профілактиці ультрафіолетової недо­статності й гіподинамії, підвищує працездатність учня до рівня, необхідного для повноцінного виконання домашніх завдань. Три­валість прогулянки — до ЗО хв.

  7. Обід (13:00-14:00).

  8. Сон або пасивний відпочинок (14:00—15:00). Для дітей із послаб­леним здоров’ям, які швидко стомлюються, із підвищеною збуд­ливістю нервової системи денний сон тривалістю до 1 год є обо­в’язковим. Денний сон узагалі показаний усім першокласникам. Під час зростання розумових і фізичних навантажень (у період гострої адаптації до умов шкільного навчання) тривалість сну до­цільно збільшувати.

  9. Рухливі ігри, розваги на повітрі (15:00-15:45). Рухова активність на повітрі перед початком самопідготовки (прогулянка, рухливі та спортивні ігри, танці, хор у добре провітрюваному приміщен­ні, суспільно корисна праця), а після самопідготовки — участь у заходах емоційного характеру (заняття в гуртках, ігри, відвіду­вання видовищних заходів, підготовка й участь у виступах само­діяльності, вікторини та ін.). Загальна тривалість перебування першокласників на повітрі протягом дня — 3-3,5 год.

  10. Полуденок (15:45-16:00).

  11. Самостійні навчальні заняття, що проводять із другої половини навчального року (16:00-17:30). У жодному разі не слід переви­щувати рекомендований час підготовки домашніх завдань, а, на­впаки, доречно його скорочувати. Загальне денне навантаження дитини не повинно бути надмірним. Найпродуктивнішій праці допомагають створення робочої обстановки, раціональна організа­ція робочої зони (письмовий стіл з певним порядком розташуван­ня необхідного приладдя; зручний, дібраний за зростом стілець; достатня яскравість освітлення та ін.). Самопідготовку учням рекомендують починати із завдань середньої трудності, потім ви­конувати складний матеріал, а завершувати роботу виконанням найлегших завдань. Спочатку слід виконувати письмові зав­дання, потім — усні. Через кожні 15-20 хв виконання домашніх завдань необхідно робити короткі перерви з виконанням фізичних вправ для тіла та очей (фізкультхвилинки).

  12. Хатня робота (17:30-18:00). Діти повинні надавати посильну до­помогу родині, виконуючи певну хатню роботу. Першокласників залучають до прибирання кімнати, миття посуду, догляду за кім­натними рослинами й тваринами та ін.

  13. Вечеря (18:00-18:30).

  14. Вільний час (18:30-20:00). Дитина може використовувати віль­ний час на свій розсуд.

  15. Вечірня прогулянка (20:00-20:30). Особливо корисна прогулянка перед сном, що триває приблизно ЗО хв.

  16. Гігієнічні процедури, підготовка до сну (20:30-21:00).

  17. Нічний сон (21:00-7:00).

Батькам необхідно створити дружній, спокійний мікроклімат в сім’ї, бути уважними до запитів своїх дітей, мати з ними постійний товариський контакт, не переривати зв’язку і дружби з дітьми, коли вони підростають.

Важливо забезпечити дітям умови для додержання режиму дня: повноцінне і своєчасне харчування, перебування на свіжому повітрі,гігієнічні умови для роботи вдома, культурні розваги, раціональна зміна відпочинку і праці, нормальний сон.

У вихідні дні і під час канікул в режимі дня час перебування на повітрі повинен бути максимальний. Пнри цьому значна увага повинна приділятись рухливим іграм і розвагам, спортивним іграм, екскурсіям і туристичним походам.

Дотримання режиму дня, початок і кінець всіх видів діяльності в один і той же час дозволяє зберегти бадьорість, високу працездатність, інтерес до навчальної і творчої діяльності, сприяє нормальному розвитку школяра.





 
 
 

Останні пости

Дивитися всі

Commentaires


+380966157801

©2019 by Сайт вчителя початкових класів Бужанської Валентини Миколаївни. 

bottom of page